minj
Lokality


Moravice
(den konání 17.9. 2013)

moravice
Pohled na louky kolem samoty Moravice.


   Dnes bylo celý den deštivo a tak jsem neměl v plánu jet někam na šutry. Navíc bylo už téměř půl páté. Když se však objevila modrá obloha, tak jsem se rychle oblékl, zabalil si věci, vzal holiny a zeptal se táty, jestli by mě hodil na Moravici. Za 5 minut jsme už byli v autě, ale samozřejmě začalo opět silně pršet. Řekl jsem si, že když už jsem oblečený, tak to nevzdám a tak jsme vyrazili V dálce se modral další kus oblohy a tak jsem doufal, že brzy přijde až na Moravici. To že tam bude stejně jako my jsem ale nečekal a když jsem vystupoval z auta, tak už krásně svítilo sluníčko. 
balvan
Jeden z nenápadných křemenných balvanů...


kyanit
Kyanit (Moravice).
Velikost vzorku 124 mm.
   Počasí by jsme tedy měli a teď k lokalitě. Od jara jsem zde měl vytipované jedno místo, kde mohl být zajímvý materiál s kyanity. A taky že byl! Nejdřív jsem se přehraboval v hromadnicích a našel jsen dva nepříliš zajímavé kyanity. Myslel jsem si, že zde už nic zajímavého nenajdu a tak jsem šel prozkoumat jeden zarostlý a velký balvan křemene. Po odhrnutí trávy se na mě usmály krásně modré lišty kyanitu. Jakmile zde naleznete nejaký křemen, ve kterém je byť jen jediná lištička kyanitu, je potřeba ho rozbít, jelikož se v něm mohou ukrývat krásné krystaly. To samé jsem měl v plánu s tímto balvanem a moje 4 kg palice mi v tom měla pomoci. 


   Párkrát jsem se rzmáchl a bouchnul palicí do balvanu až kámen praskl a to co se objevilo mě uchvátilo. Balvan byl totiž téměř kompletně prorostlý lištami kyanitu a místy masivní záhnědou. Rozbíjel jsem dá a dál, dával stranou jeden vzorek za druhým a prožíval jeden šutrácký orgasmus za druhým. Nálezy takovýchto velikostí se zde příliš nenacházejí a tak jsem některé vetší vzorky nechal tak jak byly.
   Výsledkem bylo téměř 50 kg vzorků! Jak to unesu jsem vážně netušil. Všechny vzorky až na ten největší (cca 20 kg kousek) jsem pečlivě zabalil do novin a opatrně skládal do batohu.
kyanit
Největší ze vzorků o váze 20 kg!


   Následovala jistě z pohledu jiné osoby vtipná situace nandávání batohu na záda, která by se dala popsat v knize, kterou by si čtenáři nejspíš pletli s Kamasútrou. Poslední velký vzorek jsem si vzal normálně do rukou jako protizávaží a vydal se na cestu k silnici.


vzorky
Po umytí všech nalezených vzorků.
   Samozřejmě že mě nenapadlo vyndat si předem rukavice, než je zahážu vzorky a tak jsem si o ostré hrany masivního křemene a záhnědy pořezal ruce. Jestli máte odvahu, zkuste si někdy naložit na záda 40 kilo (30kg vzorků a 10 kg nářadí), do ruky si vemte dalších 20 kilo a přelézejte lektrcký ohradník. To byla také zajímavá situace.
   Nakonec jsem se ale dostal až k silnici, kde už čekal táta a když jsem vše naložil do kufru, tak si auto pěkně sedlo. Tato lokalita je prostě úžasná a mám jí hrozně rád. Je ale potřeba dodat, že dnešní nález byl vzácný a něco podobného se zde moc neopakuje (osobně vím jen o jediném podobném nálezu).
   A mimochodem - přesně před rokem (17.9. 2012) jsem navštívil Moravici s Martinem.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Kyanit
FOTO 2Ilmenit
FOTO 3Záhněda
FOTO 4Kyanitové lišty
FOTO 5Kyanit
FOTO 6Kyanit
FOTO 7Záhněda
FOTO 8Kyanit
FOTO 9Kyanit
FOTO 10Jeden z větších kyanitů
FOTO 11Kyanit
FOTO 12Největší nalezený kyanit
Jakub Mysliveček ©