minj
Lokality


Moravice
(den konání 11.3. 2013)

moravice
Pohled na zaniklou vesnici Podhoří.


   Jarní prázdniny jsou ideálním časem na návštěvu jihočeských polí a tak každý rok jezdíme s rodiči na Lipensko. Lokalita Moravice sice už dávno není polní lokalitou (ale kdyby byla, tak by byla světoznámá). Je to moje nejoblíbenější jihočeská lokalita a to především proto, že se zde nachází krásný minerál kyanit a vždy se něco podaří najít. Mimo blankytně modrý kyanit se zde nachází celá řada dalších méně výrazných minerálů, jejichž nalezení zde ale vždy potěší.
   Na letošní jarní návštěvu Moravice jsem se velmi těšil, jelikož poslední dvě návštěvy byly velmi úspěšné. Po sněhu zbyly už jen drobné plochy a tak byla luční tráva ideálně udusaná bývalou váhou sněhu. Díky tomu byl vidět každý zarostlý balvan.
kyanit
Krystal kyanitu na záhnědě
(Moravice).
Velikost X 21 mm.


kyanit
Kyanit "in-situ".
  Tentokrát jsem sebou měl pořádný krumpáč a tak šli kameny ven jedna radost. Na některých z nich byly různě velké zvětralé lišty kyanitu. Přesně tyto kameny jsou ideálními kandidáty na rozbití. Většinou se totiž pod povrchem nachází hnízdo kyanitu a při správném bouchnutí se také křemen rozštěpí přesně podél krystalu kyanitu, což se mi také dnes stalo. To takhle zpracovávám jednoho křemenného kandidáta, bouchnu a kámen se rozletí na x kusů. Zvednu největší a vidím obrys dlouhého krystalu kyanitu, ale kde je kyanit? Prohledávám tedy další odštěpky a na posledním se krásně vyjímá asi 10 cm velký blankytně modrý krystal s menším bráškou hned vedle něj. Byl to asi dnešní nejlepší vzorek. Všiml jsem si, že sekreční křemen je zde ve třech varantách a to:

1. Modrošedý křemen - bez kyanitu
2. Rezavě zbarvený křemen - málo kyanitu, ale velké krystaly
3. Bílý křemen - kyanit poměrně častý, ale v menších krystalech


   Místo, které jsem našel vypadá ještě na dlouhé prohrabování a na spoustu vzorků kyanitu. Mimo kyanitu byl ještě nalezen andalusit v zrnech částečně přeměněný na kyanit a ilmenit v destičkách a dokoce i drobných krystalech. Na lokalitě jsem nakonec strávil 4 hodiny a mám batoh přecpaný vzorky... :) Jen by to chtělo nějakého dalšího sběratele na pokec, protože jinak se tu z toho ticha zblázníte... ;)
kyanit
Lišty kyanitu na křemeni (Moravice). Velikost vzorku 120 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Krystaly ilmenitu na křemeni
FOTO 2 = Kyanit
FOTO 3 = Kyanit na křemeni
FOTO 4Náteky ilmenitu na křemeni
FOTO 5
Destičky ilmenitu na křemeni
FOTO 6Krystal kyanitu na záhnědě
FOTO 7Krásně mosdrý kyanit na křemeni
FOTO 8Dvě lišty kyanitu v křemeni
FOTO 9Krásně mosdrý kyanit na křemeni
Jakub Mysliveček ©