minj
Lokality


Mariánská skála - akce Vánoční Mariánka
(den konání 28.12. 2013)
lom
Aktuální podoba lomu.


   Pokud to podmínky dovolí, tak se každý rok rozloučíme s mineralogickou sezónou návštěvou Mariánské skály, kterou jsme nazvali Vánoční Mariánka. Minulý rok akce bohužel nevyšla, jelikož byly zrovna mrazy a voda v prasklinách znělce způsobovala sesuvy kamení, takže to zde bylo nebezpečné. Letos bylo 5 °C, takže nic takového nehrozilo. Původně nás mělo jít 7, ale Pepa nakonec odřekl a Martin jel s rodiči do jihozápadních Čech (mimochodem mi dnes do lomu volal, že je na Pancíři a je tam 20 cm sněhu).
fluorapofylit
Pěkný vzorek fluorapofylitu (Mariánská skála).
Velikost vzorku 135 mm.


natrolit
Dutina s růžovým natrolitem z 6. etáže (Mariánská skála).
Velikost vzorku 189 mm.
   S Michalem a Jirkou, kteří přijeli až z Českých Budějovic jsem se sešel ve dvanáct hodin u hlídače, který nás pustil do lomu a my jsme procházeli třetí etáž, než přišli Honza s Jirkou. Potom jsme již všichni zamířili na 5. etáž, kde jsme jako vždy strávili téměř celou dobu. Nejdříve to vypadalo, že vzorky budou průměrné, ale postupem času se začali objevovat zajímavé kousky. Například Jirka našel asi 35 cm velkou plochou dutinu s natrolitem a dostal jí ven celou! Ukázal jsem mu i červenou dutinu, po které už minule toužil, ale byla bohužel prasklá. Nakonec z ní dostal alespoň několik rásně červených natrolitů. Honza zase našel durinu s natrolitem, kalcitem a aragonitem. 


   Běžné byly menší i větší dutiny s bílým fluorapofylitem. Stále jsme s Jirkou postrádali nějaký lepší nález a tak jsme společně jen tak s palicemi zamířili na nejnižší 6. etáž, která se stále rozrůstá. To co jsme zde našli nám vyrazilo dech a málem jsme oba prodělali infarkt (a to je nám míň než 35 :D ).
   První lepší vzorek našel Jirka. Šlo o asi 10 cm velkou dutinu s růžovým natrolitem místy zbarveným oxidy železa do oranžova. Druhý vorek o kousek dál přímo v cestě jsem našel já. Byla to dutina krásně červeného natrolitu velká kolem 14 cm. No a pak to přišlo. Procházel jsem kolem velkých balvanů a uviděl jsem zvláštní žilku růžového natrolitu, kterých je po celém lomu spousta. Tohle ale při bližším prozkoumání nebyla žilka, ale plochá dutina veká asi 35 cm. Její drohá půlka byla v několika vzorcích rozeseta po okolí.
vzorky
Až na velkou dutinu vlevo dole jsou všechny tyto vzorky z velké cca 40 cm velké dutiny růžového natrolitu.


ja
Šťastný nálezce po úspěšném vyoperování ježka z klece. :).
   Největší z nich má dobrých 30 cm velkou plochu růžového natrolitu. Byl zaklíněný pod obrovským balvanem, ale nakonec jsem ho dostal ven.
   I o jirku se pokoušel infarkt, když našel krásnou asi 10 cm velkou dutinu růžového natrolitu s čirým apofylitem o kus dál. Bylo to překvapení, ale dostal jí krásně vcelku ven! Já si musel jít pro batoh, jinak bych to neunesl. Vzorky jsem si zabalil a jelikož se už dost smrákalo, tak jsme s Jirkou zamířili nahoru k drtičce. Když jsme vyšli nahoru byla už skoro tma. Ostatní potom postupně docházeli. Michal s Jirkou museli už jít, jelikož jim jel vlak do Budějovic, takže jsme se s nimi rozloučili a pomohli Honzovi se vzorky, které ještě po cestě sbíral k autu.


   Bohužel už jsem neměl čas a tak jsem si od Honzy nenechal říznout větší vzorky, čehož jsem o chvíli později při cestě na Dobětice k autu silně litoval. Batoh sice neměl takovou váhu jako z poslední Moravice, ale jen o trochu méně.
   Poslední letošní výprava se tedy vydařila a předčila očekávání. Myslím, že to je příjemná tečka za sběratelskou sezónou 2013. Tak v příštím roce naschle! ;)
natrolit
Největší vzorek natrolitu z velké dutiny nalezené na 6. etáži (Mariánská skála). Délka dutiny 258 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Růžový natrolit zbarvený oxidy železa se zajímavým krystalem kalcitu
FOTO 2Dutina fluorapofylitu
FOTO 3Pěkný vzorek fluorapofylitu
FOTO 4Dutina s fluorapofylitem
FOTO 5Dutina s kalcitem připomínající natrolit zbarvená oxidy
FOTO 6Velmi estetický materiál natrolitu
FOTO 7Oranžové ledviny natrolitu a kalcit
FOTO 8Další vzorek natrolitu z velké dutiny
FOTO 9Plochý vzorek růžového natrolitu z velké dutiny
FOTO 10Dutina s růžovým natrolitem
FOTO 11Největší vzorek natrolitu z velké dutiny
Jakub Mysliveček ©