minj
Lokality


Mariánská skála
(den konání 8.5. 2013)
marianka
Lom Mariánská skála v celé své kráse.


   Poslední možnost vyrazit někam před maturitou jsme si nemohli nechat ujít a také jsme se chtěli nějak odreagovat od stresu. Dominik slyšel, jak se v pátek v Mariánce střílelo a tak jsme si na středu naplánovali návštěvu. Dominik prý viděl spoustu tatrovek odvážejících materiál. Do lomu jsme se dostali klasicky po obědě a vedro nám ihned stížilo sběr. Zběžný pohled na dno lomu ukázal, že zde žádný nový odstřel nebyl.

   Vysvětlení: Dominik chtěl do Mariánky, ale rodiče by ho sami nepustili... :D
pyrit
Zelený kalcit narůstající společně s pyritem na béžový natrolit
(Mariánská skála).
Velikost vzorku 61 mm.


natrolit
Single krystal kalcitu na drůze červenéh natrolitu (Mariánská skála). Velikost vzorku 43 mm.
   Když už jsme byli na místě, tak jsme samozřejmě alespoň zkusili projít lom. Všude ležela spousta průměrných vzorků a některé nadprůměrné nešly vyndat, jelikož Martin nechtěl půjčit Thóra (velkou 3 kg palici). Sám Martin si nakonec nahrabal spoustu vzorků a s Dominikem potom povyměňoval vzorky, které mi Dominik chtěl dát, jelikož nemají estetickou hodnotu, ale hodnotu spíše vědeckou a na to já slyším. Byl mezi nimi také vzorek fluoritu, který našel Martin a který je zde velmi vzácný. Byl jsem tedy naštvaný a do směnného obchodu jsem se s nimi nepouštěl. Martin mi nakonec chtěl ty vzorky dát, aby se se mnou udobřil, ale musel bych být blázen, abych je přijal. Vedro bylo hrozné a tak jsme se přesunuli do stínu.


   Na místě, kde byl stín jsme ještě našli spoustu dalších dutin s natrolitem, apofylitem a kalcitem. Velmi zajímavý vzorek téměř čokoládových šestihranných tabulek kalcitu našel Martin. My s Dominikem jsme pracovali s mou 2 kg palicí na jedné pěkné dutině, kterou jsem nakonec vyhrál po hodu mincí a zbylé vzorky z dutiny Dominik vyměnil s Martinem.
   Nakonec jsme si tedy všichni (Dominik, Martin, Pepa i já) odnášeli plné batohy šutrů, jak bývá na této lokalitě zvykem. Podle Martina to byla nejlepší dosavadní výprava do Mariánky.
natrolit
Velká dutina s růžovým natrolitem (Mariánká skála).
Velikost dutiny 125 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Zelený kalcit narůstající společně s pyritem na béžový natrolit
FOTO 2 = Krystal apofylitu na natrolitu
FOTO 3 = Single krystal kalcitu na drůze červeného natrolitu
FOTO 4Apofylit na natrolitu
FOTO 5
Kalcit na červeném natrolitu
FOTO 6Dutina červeného natrolitu
FOTO 7Natrolit a kalcit
FOTO 8Velká dutina s růžovým natrolitem
FOTO 9Apofylit na natrolitu
Jakub Mysliveček ©