minj
Lokality


Libochovany
(den konání 24.6. 2013)

lom
Stav lomu k 24.6. 2013


   Jirka mě včera navnadil nálezem krásných kalcitů a aragonitů a tak jsem dnes vyrazil do blízkého lomu na vrchu Deblík mezi obcemi Církvice a Libochovany. Bližší informace o lokalitě naleznete zde. Tentokrát jsem šel sám, jelikož bylo pondělí, takže Pepa byl ve škole, Martin mi nezvedá telefon a Dominik řekl, že nepůjde. Měl jsem asi 3 hodiny času a tak jsem vyšel rychle ošklivě táhlý kopec až k lomu a ihned jsem se pustil do práce u výchozu s kalcity nazvaný při minulých návštěvách "Bota". Tento výchoz čediče a čedičového tufu byl dříve jakýmsi nevytěženým ostrůvkem, ale dnes je z jedné strany úplně zasypán jílovitým materiálem, který je do lomu vozen a ukládán. Od roku 2010 tato vrstva materiálu vzrostla o nějakých cca 7 metrů a těžko říct jak vysoko ještě půjde. 
kalcit
Srostlice krystalů kalcitu
(Libochovany).
Velikost vzorku 36 mm.


puma
Trochu větší sopečná puma.
   Kalcity z "Boty" nemám moc pěkné, především protože jich bylo podivně málo, což se zde moc nestává.  Na aragonit jsem vůbec nenarazil. Poté jsem pokračoval dále do lomu na druhé místní zajímavé místo - k výchozům čediče plného kalcitových žilek, které místy naduří až do 30 cm dlouhých dutin a nad tímto výchozem je stěna s tufy, ve kterých se dají sbírat augity běžně kolem 1 cm, ale někdy až 4 cm. Mě více než augity, které se v zataženém počasí špatně hledají zaujali kalcitové dutiny. Něco přes hodinu jsem zde bušil do skály a vyndával jeden vzorek kalcitu za druhým. Jednalo se o nevýrazné drobné xx kalcitu a několik zajímavějších vzorků s krystaly do 2 cm. 


   Už jem neměl čas na dodělání dutiny a tak jsem si zabalil vzorky a odešel zpět do Církvic na konečnou MHD, kde mě vyzvedla bábrdle, jelikož s těžkým batohem plných vzorků se špatně jezdí autobusem. Doma jsem nakonec zjistil, že jen několik vzorků je zajímavějších a tak jsem většinu nálezů rovnou zasázel do záhonů. Kacitový výchoz je ale dost zajímavý a určitě se sem brzy znovu podívám až nebudu mít odvoz a budu se nudit.
kalcit
Drůza krystalů kalcitu
(Libochovany).
Velikost vzorku 117 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Velmi drobné kalcitové krystalky
FOTO 2 = Typické drobné kalcitové krystalky v čedičové brekcii
FOTO 3 = Drobné kalcitové krystalky a na ně narůstající další generace kalcitu
FOTO 4Kalcit z výchozu "Bota"
FOTO 5
Srostlice krystalů kalcitu
FOTO 6Kalcit
FOTO 7Kalcit
FOTO 8Drůza krystalů kalcitu
Jakub Mysliveček ©