minj
Lokality


Krupka - Knottl
(den konání 16.11. 2013)

zwickenpinge
Halda Zwickenpinge.


   Ti kdo pravidelně sledují tyto stránky vědí, že se věnujeme několika vybraným lokalitám trochu více a návštěvujeme je několikrát do roka. Jednou z těchto lokalit je i Krupecký revír Knottl ležící v kopci nad Bohusudovem. Dnes jsme si sem s Martinem udělali další celkově již mou dvanáctou návštěvu této lokality.
   Počasí nám již od rána přálo. Půlka listopadu ale slibovala pěknou zimu, takže jsme se nabalili a při výstupu k lokalitám jsme se samozřejmě pěkně zapotili, což po výstupu a sundaném batohu bylo opravdu znát. První místo které jsme dnes měli v plánu navštívit byla oblast kolem Mahlerovy žíly a samozřejmě žíla samotná.
mahlerka
Mahlerova žíla.


kasiterit
Vzorek kasiteritu, na kterém je dobře viditelná opravdová barva kasiteritu - hnědá.
   Již na jaře jsme se zde v zářezu cesty pokoušeli přehrabovat v suti a opravdu se zde kasiterit našel a to i v krystalických ukázkách. Tentokrát jsme se s Martinem rozdělili. Martin šel hledat žílu do lesa, zatímco já jsem našel nenápadnou křemennou žílu přímo v zářezu cesty. Bohužel zrudněná nebyla. O kus výš při hledání Martina jsem ale našel pěkný vzorek s vekým množstím kasiteritu a místy i se zachovalými krystaly do 4 mm. S Martinem jsme se našli až u vlastní žíly. Sběratelé se zde jako na všech okolních lokalitách činí. My jsme zde pobyli cca hodinu, kdy jsme v greisenizovaném aplitu pokoušeli najít zóny s kasiteritem. Hornina je to tvrdá a práce těžká. Po hodině jsem měl 2 vzorky kasiteritu a Martin jeden.


   Dále jsme se řesunuli nasvačit na rozkopanou pegmatitovou haldu štoly Barbora a o chvíli později jsme už stoupali k Prokopskému pni. Zde jsem si všiml velké rýhy, kterou zde nepochybně udělali sběratelé sledující křemen-fluoritovou žílu s tmavě fialovým fluoritem. V plánu jsme měli ještě haldu Vendelína, ale na to již nezbýval čas a tak jsme zůstali zde. Oba jsme zde klasicky paběrkovali v již snad tisíckrát prochozeném materiálu a výsledkem mi byl jeden lepší molybdenit a jeden vzorek s max 9 mm xx topazu.
   Přestože jsem zde byl již po dvanácté, tak je zde stále co objevovat. Každá nenápadná hromada v lese může bý haldička nějaké středověké štoly a tak je možné očekávat stále nové a kvalitní nálezy, například dnes nalezeného kasiteritu.
topaz
Pěkný krystal topazu z ředchozího vzorku (Prokopský peň). Velikost krystalu 6 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Pěkně viditelná hexagonální soustava molybdenitu
FOTO 2 = Pěkný molybdenit
FOTO 3 = Molybdenit v zajímavé dutině po vylouženém minerálu
FOTO 4Tmavě fialový fluorit z fluoritové žíly
FOTO 5
Relativně dobře odlišitelné nazelenalé topazy od bílých křemenů
FOTO 6 = Pěkný krystal topazu z předchozího vzorku
FOTO 7Žíla s množstvím kasiteritu v greisenu
FOTO 8 = Vzorek kasiteritu, na kterém je dobře viditelná opravdová barva kasiteritu - hnědá.
Jakub Mysliveček ©