minj
Lokality


Krupka - Knottl
(den konání 13.4. 2013)
barbora
Štola Barbora v celé své kráse.


   Ten kdo pravidelně sleduje tyto stránky ví, že velmi často jezdíme do Krupky. Zima byla dlouhá a my jsme chtěli ještě naposledy před maturitou zajet do Krupky. Počasí sice nebylo takové jaké mělo být, ale nakonec jsme dopoledne vyjeli a to v sestavě Martin, Dominik a já + bábrdle samozřejmě. V Krupce jsme byli po jedenácté hodině a při cestě pršelo, ale při výstupu se vyjasnilo. Výstup pod lanovkou byl opět velmi namáhavý a čím jsem starší, tím je to horší. :D Nejdříve jsem chtěl zajít kopat na Zwickenpinge, ale Dominik se chtěl jít nejdříve podívat na jedno místo, o kterém jsem se dozvěděl od Jirky. Jednalo se o výchoz ruly s občasnbými křemennými žilkami s kasiteritem. 
sekundary
Cu sekundáry - hojný zelený malachit a modrý azurit (Zwickenpinge). Velikost vzorku 102 mm.


topaz
Krásný krystal topazu zarostlý v dutince greisenu původně vyplněné ztvrdlým jílem (Prokopský peň). Velikost krystalu 10 mm.
   Samozřejmě první vzorky našel Martin. Já jsem se šel podívat pod cestu a našel jsem zajímavý vzorek pravděpodobně chalkopyritu pokrytého sekundárním malachitem. Když jsem šel ukázat vzorek Dominikovi, našel jsem jeden malý kasiterit, ze kterého byl Dominik vyřízený a chvilku na to našel Martin vzorek s několika kasiterity, takže Dominik rudnul závistí. S Martinem jsme tedy zamířili zpět na Zwickenpinge a Dominik ještě asi půl hodiny přehrabával místo s nálezy kasiteritů. My s Martinem jsme vyšli Zwickenpinge a já začal kopat, zatímco Martin baběrkoval klasicky okolo. Výsledky jsme měli zhruba stejné - několik malachitů. Za chvíli dorazil i Dominik a tak jsme mohli jít hledat štolu kterou hledám už nějakou tu dobu - štolu Vendelín.
 


   Hledám především kvůli jednomu minerálu - erytrínu. Podle zjištěných informací se zde někde měla nacházet halda právě s erytrínem, kasiteritem, chalkopyritem a dalšími zajímavými minerály. Po dvaceti minutách hledání jsme ji opravdu našli a hned první nález byl červenorůžový práškovitý erytrín. Byl jsem rád, že mám opět nový minerál, se kterým jsem se ještě nesetkal. Bohužel začalo pršet a tak jsme si rychle sbalili věci a zamířili jsme zpět k lanovce. Samozřejmě pršet po pěti minutách přestalo a tak jsme se ještě zašli podívat na Prokopský peň. Měl jsem v plánu si tu konečně najít nějaký pěkný topaz. Topazy jsem sice našel, ale moc pěkné nejsou, tedy až na jeden asi 5 mm krystal (po odstranění ztvrdlého jílu se z něj vyklubal 10 mm krásně vyvinutý krystal ;) ). Martin s Dominikem opět paběrkovali okolo a tak našli klasické místní vzorky křemene s fialovým fluoritem a molybdenit. zilalukas
Žíla Lukáš na jaře 2013.


kremen
Křemenná dutina s biotitem
(Krupka - žíla Lukáš).
Velikost vzorku 135 mm.
   I já jsem si našel jeden pěkný vzorek, kde byl kromě fluoritu a molybdenitu také jeden krystal apatitu. Počasí se lepšilo, ale času bylo málo. Domluvil jsem se s bábrdlí aby nás nabrala u Hornické stezky a vyrazili jsme. Po cestě jsme se ještě stavili na Lukášské žíle, kde jsme chvíli hledali křemeny a apatity.
   Víte proč se Krušné hory jmenují krušné? Já to sice věděl ale moc jsem tomu nevěřil až do chvíle kdy se počasí změnilo doslova z minuty na minutu. V jednu chvíli jsme si balili vzorky a nad hlavou jsme měli modrou oblohu a o minutu později už jsme běželi dolů ze svahu v děsném lijáku, větru a s bouřící oblouhou nad hlavami. Výprava byla podle mě vydařená, ale vzorky průměrné. Přesto se především na příští návštěvu haldy Vendelína těším.


FOTO = Lokalita Knottl
FOTO = Lokalita žíla Lukáš
FOTO 1Chalkopyrit
FOTO 2 = Chalkopyrit v křemeni
FOTO 3 = Chalkopyrit pokrytý sekundárním malachitem
FOTO 4Cu sekundáry - hojný zelený malachit a modrý azurit
FOTO 5
Práškovité povlaky erytrínu
FOTO 6Krystal chalkopyritu v křemenné dutince
FOTO 7Typické místní minerály - křemen, molybdenit, fluorit a apatit
FOTO 8 = Dutinka v greisenu s množstvím XX topazu
FOTO 9Křemen
FOTO 10
Drůza křemene
FOTO 11Křemenná dutina s biotitem
Jakub Mysliveček ©