minj
Lokality


Hořenec
(den konání 2.3. 2013)
aragonit
Zajímavě tvarovaný aragonit (Hořenec). Velikost vzorku 36 mm.


   Nestává se příliš často, že Dominik sežene odvoz, ale tentokrát to vypadalo nadějně. Místo plánované obhlídky nového odstřelu v lomu na Mariánské skále jsme se tedy s Dominikem domluvili na návštěvě Hořence u Bíliny. Na této lokalitě jsme byli naposledy před měsícem, kdy jsme hledali místní aragonity na polích a vytipovali si dvě aragonitové žíly mimo přírodní rezervaci Číčov.
   Dnešní plán byl ověřit nadějnější žílu mělkými výkopovými pracemi. Nechtěli jsme na sebe nijak upozorňovat, takže jsme si vzali jen jeden krumpáč, dvě polní lopatky a jedny hrábě. Na omytí případných vzorků aragonitu jsme si vzali kýbl a vodu v petkách. Původně jsme měli jet v sestavě - Dominik, Martin, Pepa a já, ale Pepa nakonec nemohl.
aragonit
Krystal aragonitu (Hořenec).
Velikost vzorku 22 mm.


aragonit
Největší části velkého krystalu (Hořenec).
   Vyjeli jsme odpoledne v jednu hodinu, takže na místě jsme byli před druhou hodinou. S Martinem jsme si rychle vzali věci a vyrazili, aby jsme nebudili pozornost. Dominik ale dělal nevím co u auta minimálně 5 minut. Vydali jsme se rovnou k místu, kde měla být žíla. Další 3 hodiny jsme kopali mělkou rýhu nad žílou, která měla mocnost cca. 4-15 cm a nacházela se v hloubce kolem 50 cm. Většina aragonitů jsou úlomky masivní žíloviny o velikosti do 3,5 cm. Našel jsem včak i krystal dlouhý cca. 12 cm, bohužel přelámaný na 3 větší kusy a několik menších střípků, takže se nedá zkompletovat. 


   Rýhu jsme po sobě samozřejmě zahrabali a pořádně zarovnali hráběmi, což zde bohužel většina sběratelů nedělá a navíc kopou na samotném vrchu, kde sice není vyloučena přtomnost aragonitových žil, ovšem v mnohem menší míře a naprosto jiné kvalitě. Jak se zdá, tak místní mají se sběrateli poměrně velký problém, ale s přístupem "vykopej a zahrab" by byl problém vyřešen. Když jsme totiž odcházeli, tak k nám mířil jeden z místních a když viděl, že jsme za sebou díru zahrabali, tak mu to bylo jedno... Je vidět, že se slušným přístupem je vše lepší. ;)
aragonit
Výřad vzorků aragonitu.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Krystal aragonitu
FOTO 2 = Plochý krystal aragonitu
FOTO 3 = Zajímavě tvarovaný aragonit
FOTO 4Krystal aragonitu
FOTO 5
Část velkého krystal aragonitu
FOTO 6Největší části velkého krystalu
FOTO 7Výřad vzorků aragonitu
Jakub Mysliveček ©