minj
Lokality


Centrální Krušné hory
(den konání 2.8. 2013)

blahunov
Blahuňovská halda silně zarostlá vegetací.


   Lokality v centrálních Krušných horách jsem chtěl už velmi dlouho navštívit, ale zatím jsem neměl možnost je navštívit, až do dnes.
   Ráno před devátou hodinou jsme s Dominikem a Martinem vyrazili opožděným vlakem z Ústí do Teplic. V Teplicích jsme se před nádražím sešli s dalšími dvěma mladými sběrateli - Helenou a jejím přítelem a společně jsme autem zamířili na první dnešní lokalitu - Blahuňov.
   Blahuňov bylo naše nejmenší těžené ložisko fluoritu těžené necelé 3 roky. Nacházeli se zde 2 fluoritové žíly. Po těžbě zde zůstala poměrně velká halda, kam jsme měli namířeno. Zaparkovali jsme v Místě a přes les, louky a bažinu. Lokalitu jsme nakonec po krátkém hledání našli.
hradiste
Částečně rozvezená a zeminou zavezená halda v Hradišti.


hematit
Asi nejlepší nalezený hematit - lebník  (Hradiště u Kadaně).
Velikost vzorku 92 mm.
   Na haldě všichni ostatní procházeli již vykopaný materiál a jejich výsledky nebyli valné kvality. Já jsem začal kopat a našel jsem několik dokumentačních místních minerálů, včetně jednoho vzorku karneolu v zeleném fluoritu. Na lokalitě jsme ztrávili cca hodinku a poté se přesunuli zpět do Místa, kde jsme se přeskupili, napojili a pokračovali na další lokalitu. Tou bylo Hradiště.
   Do Hradiště jsme dorazili kolem druhé hodiny a hned jsme věděli, že jdeme pozdě. Halda byla totiž v nedávné době rozvážena, ale již asi měsíc je čelo haldy zavezeno zeminou a halda je zrekultivována. Přesto jsme však prošli celou haldu a po chvíli se začali objevovat zajímavé vzorky. Hlavním minerálem po kterém jsme toužili byl hematit a tentokrát jsem měl štěstí já. Našel jsem asi desítku vzorků lebníku, z nichž cca 5 je poměrně pěkných.


   Martin mezi tím našel zajímavé místo, kde pravděpodobně došlo k prohořívání haldy a tak zde na haldovém materiálu vznikly až do 7 mm velké krystaly sádrovce. Navíc zde byla poměrně silně cítit síra a haldový materiál byl dost nažloutlý. Osobně jsme zde nic extra nenašel, ale ostatní si odnesli parádní vzorky. Bylo půl čtvrté a my se rozhodli, že pojedeme ještě na Mýtinku.
   Mýtinka má dvě části - typickou skarnovou část, kde se dají nalézt především epidoty a křemenou část, kde jsou křemeny, záhnědy a hlavně ametysty vhodné k broušení. My navštívili pouze křemenou část lokality, jelikož druhou jsme nakonec nenašli. Na lokalitě ležela spousta materiáu, ale už jsme z celodenního kopání a úmorného vedra byli dost unavení, takže jsme si tu našel jeden pěkný světlý ametyst a šel jsem ke klukům do stínu stromů.
    Lokality Krušných hor jsou velmi zajímavé, ale na většině z nich by to chtělo strávit celý den větším kopáním, aby se něco pěkného našlo.
ametyst
Ametyst (Mýtinka - ametystová). Velikost vzorku 100 mm.


FOTO = Lokalita Blahuňov
FOTO 1Ametyst
FOTO 2 = Karneol
FOTO 3Dutinky ametystu

FOTO = Lokalita Hradiště u Kadaně
FOTO 1Drobné krystaly sádrovce a žluté povlaky pravděpodobně síry
FOTO 2
Dutinka s krychličkami fluoritu
FOTO 3 = Žíla s vějířky hematitu - lebníku
FOTO 4Pěkný hematit - lebník
FOTO 5
Pěkný vzorek krystalů sideritu
FOTO 6Srostlé vějíře hematitu - lebníku
FOTO 7
Asi nejlepší nalezený hematit - lebník

FOTO = Lokalita Mýtinka - ametystová
FOTO 1Typická místní žílovina s ametystem
FOTO 2
Ametyst
FOTO 3 = Křemen
FOTO 4Ametyst
FOTO 5Ametyst
FOTO 6Tzv. "Sázavín" nebo-li struska
Jakub Mysliveček ©