minj
Lokality

 Mineralogie 

Dolní Třebonín, Krasejovka
(den konání 15.9. 2012)

krasejovka
Les u Krasejovky - přesně kvůli podobně zničeným lesům je dnes kopání vltavínů nelegální!!!


   Je to přesně měsíc od výpravy s Petrem Třebínem do Dolního Třebonína a dnes jsem se sem znovu (podruhé) podíval. Využil jsem totiž víkendu a omluvil si dva dny ve škole (v září se toho ještě moc neprobírá) a společně s Martinem a samozřejmě rodiči zamířil směr Lipno. Tentokrát jsme měli opět naplánovanou celodenní výpravu, ale pouze po dvou lokalitách. Jako první byla lokalita berylu u Třebonína. Pole byla díky dvoudennímu dešti opršená, ale z neznámých důvodů poměrně suchá, takže se po ornici dalo dobře chodit, ale zase toho moc nebylo vidět. Čekal jsem, že Martina beryly moc nezaujmou kvůli svým malým rozměrům a měl jsem pravdu.  beryl
Větší krystal berylu zarostlý v pegmatitu (Dolní Třebonín).
Velikost vzorku 49 mm.


skoryl
Nejhezčí nalezené krystaly skorylu (Dolní Třebonín).
Velikost vzorku 37 mm.
   Já jsem ale slavil úspěch. Během dvou hodin padla cca. desítka vzorků s krystaly berylu od prvních mm až po téměř 32 mm. Nejvíce berylů pocházelo z jednoho většího balvanu pegmatitu. Barva berylů byla typicky nažloutlá. Kromě berylu jsme nalezli ještě jeden výchoz pegmatitu s až 10 cm dlouhými nedokonalými krystaly skorylu a drobné dokumentační zrno granátu - pravděpodobně spessartinu (toť můj laický odhad). Když už jsme měli (spíše jsem měl) dostatek vzorků s beryly, vydali jsme se na pochod ke Krasejovce.


   Krasejovka je jedno z nejbohatších nalezišť vltavínů v Jižních Čechách. Místní vltavíny jsou poměrně výrazně bledě zelené s netypickou skulptací. My jsme měli v plánu projít pole, ale zde se bohužel sucho projevilo velmi výrazně a vltavíny prostě nebyli vidět. Zamířili jsme tedy k lesu, ve kterém se intenzivně a VELMI brutálně kope. V článku o zveřejňování lokalit, který jsem napsal již nevím kdy, je z jara příspěvek o těžbě vltavínů a právě fotky z této lokality jsou u tohoto článku přiloženy.
beryl
Pěkná srostlice krystalů berylu zarostla v pegmatitu (Dolní Třebonín).
Velikost vzorku 80 mm.


vykop
Výkop hluboký cca 4 m s chodbami (štolami) do stran. Překřížené větve znamenají:"Tahle díra je moje, tady nekopej!" No, těžko říct, jestli se sem kopáč opravdu vrátil.
   Dnes to zde vypadá úplně stejně. Podkopané a vyvrácené stromy, mnohdy až 4 metry hluboké jámy zalité zelenou vodou a jedinou zelení jsou (nebo spíše byli) vltavíny. My jsme to zde vyfotili a zamířili jinam, kde jsme ale také nic neobjevili. Tato překopaná místa jsou opravdu odporná a nechápu lidi, kteří po sobě nechají takovou spoušť. To je tak obtížné po sobě díru zasypat nebo přinejmenším zacpat nějakými větvemi a šáším? Vltavín tedy opět ani jeden a my jsme shodou okolností stejným vlakem jako v srpnu jeli směr Lipno.

   Na zítřek bylo původně naplánované Korosecko, ale díky suchým polím jsem nám raději domluvil vstup do Černé v Pošumaví...


FOTO = Lokalita Krasejovka
FOTO 1Krystal granátu (almandinu či spessartinu) v pegmatitu
FOTO 2Krystaly berylu zarostlé v pegmatitu
FOTO 3Krystal berylu zarostlý v pegmatitu
FOTO 4Pěkná srostlice krystalů berylu zarostla v pegmatitu
FOTO 5
Největší nalezený krystal berylu
FOTO 6Velký krystal skorylu
FOTO 7Nejhezčí nalezené krystaly skorylu




Jakub Mysliveček ©