minj
Lokality

 Mineralogie 

Moravice u Frymburka
(den konání 17.9. 2012)

moravice
Pramen Podhorského potoka uprostřed luk.


   A je to zase tady - lokalita kyanitu Moravice. Jedná se o moji vůbec nejoblíbenější lokalitu v jižních Čechách, zaprvé kvůli mému oblíbenému kyanitu a za druhé kvůli téměř jisté šanci něco najít, což jsme s Martinem po předchozích dvou ne moc zajímavých dnech potřebovali jako sůl. Táta nás ráno hodil k samotě a my se vydali směrem, kde jsem učinil své poslední nálezy, a kde jsem naposledy nějaké vzorky nechal pro ostatní sběratele. Chtěl jsem Martinovi ukázat, co má hledat a také se podívat po okolí. K tomuto místu jsme ale nakonec ani nedošli a pár metrů od něj jsme objevili poměrně rozsáhlou a zašlou hromadnici. kyanit
Právě nalezený a sformátovaný nejlepší vzorek.


rutil
Zajímavý vzorek - krystaly rutilu zarostlé v křemeni (Moravice). Velikost vzorku 82 mm.
   Chvilka přehrabování a hle - kyanit jak fík je na světě! Ukázal jsem Martinovi co má hledat a ten měl za chvíli také úspěchy. Za zmínku stojí jeho nález drúzovitého křemene, který je zde (a v celé kaplické jednotce) velmi vzácný. V takovéto pěkné ukázce jsem ho ještě neviděl (v Krupce by to byl sice odpad, ale tady je to opravdu pěkné). Když mě přestalo bavit probírání hromadnice, všiml jsem si velkých zarostlých balvanů křemene u hromadnice. Začal jsem je tedy převracet a prohlížet a opět úspěch!


   Největší štěstí měl však Martin, když rozbil pro mě nezajímavý křemen. V lomu samotném nic nebylo, ale když jsem si vzal jednu půlku na rozbití, tak jsem na spodní straně kamene objevil moc pěkné lišty kyanitu s těmi správnými rozměry i barvou a jeden krystal andalusitu dlouhý asi 6 cm. Při rozbíjení se objevili celkem 3 pěkné vzorečky s kyanity, které jsme si demokraticky rozdělili, což znamená, že jsem si vzal nejhezčí a Martin si vzal zbytek (což byly ale vlastně druhé poloviny z mého oboustranného vzorku, takže měl téměř identické vzorky a nemá dilema, jak si vzorek vystavit...).
kyanit
Jeden z nejhezčích nalezených vzorků kyanitu v záhnědě (Moravice). Velikost vzorku 136 mm.


kyanit
Druhý z nejhezčích nalezených kyanitů s nádherně modrou barvou (Moravice). Velikost vzorku 77 mm.
   Když už nebylo co probírat, tak jsme si dali oběd a zamířili ještě na průzkum nedaleké haldičky. Připadalo nám, že je přebraná, ale vůbec nebyla. Přímo na povrchu se objevil kus kamene, kterému říkám kyanitová břidlice. Je to směs téměř 85 % kyanitu, dále muskovitu, biotitu, křemene, andalusitu a sillimanitu. Při rozbíjení tohoto kamene se objevili dva velké téměř úplně modré vzorky. Batohy byly těžké až až, takže jsme se vydali směr Posudov. Cestou jsme ještě potkali pěknou malou zmiji a posbírali pár hub.

   Tato lokalita podle mě dostatečně pokryla náš vzorkový deficit, takže spokojenost je jasná... :D Už se těším až se sem podívám příště!


EDIT 2023:

   První nalezený vzorek kyanitu je asi nejestetičtějším kyanitem, který se mi na této lokalitě zatím podařil najít a dodnes jej mám ve sbírce.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Pro tuto velmi lokalitu netypický úkaz - krystaly křemene
FOTO 2Krásně modrý kyanit
FOTO 3Zajímavý vzorek - krystaly rutilu zarostlé v křemeni
FOTO 4Zajímavý vzorek - všechny tři formy Al2SiO5; na andalusitový krystal nasedají krystaly kyanitu, na                           které narůstají povlaky sillimanitu
FOTO 5
Krásně modrý kyanit
FOTO 6Kyanity postižené muskovitizací
FOTO 7 = Vzorek "kyanitové břidlice"
FOTO 8 =
Jeden z nejhezčích nalezených vzorků kyanitu v záhnědě
FOTO 9 = Druhý z nejhezčích nalezených kyanitů s nádherně modrou barvou




Jakub Mysliveček ©