minj
Lokality


Moravice
(den konání 9.3. 2012)

moravice
Samota Moravice na jaře.


   Tak dnes jsme jeli kolem lokality Lipno nad Vltavou a jelikož je to lokalita v zániku, tak jsem se díval, jestli se zde ještě dá hledat. Na lokalitě jsme nezastavovali, ale ze silnice to vypadá tak, že celá horní část lokality je již zarovnána, takže jedinou možností jak něco najít zůstává už jen spodní část lokality, která ale vždy byla nejvíce produktivní.
     Díky dnešnímu pěknému počasí jsem dostal chuť si ještě někam zajít na kameny než odjedeme domu a tak po dnešním výletě na Vítkův Hrádek mě táta odvezl na Moravici. Pobyl jsem zde něco přes hodinu, jelikož jsem se v pondělí při výpravě na vltavíny nachladil a hledat s neustálými přestávkami na smrkání je hrozné. I přes tuto krátkou dobu a rýmu jsem zde ale prohrábnul první hromadnici, na kterou jsem narazil. Byla to stará hromadnice kterou ještě nikdo nepřebral. Po půl hodině přehrabávání jsem vyndal jeden zajímavý kus křemene s malými zlikvidovanými kyanity.
grafit
Grafit v křemeni


kyanit
Kyanit (Moravice).
Velikost vzorku 86 mm.
   Po rozbití kamene se ukázal klasický vzorek místního muskovitem polezlého kyanitu. Přestože jsem byl docela unavený, tak jsem ještě prošel další hromadnice. Za zmínku stojí nález křemene s dutinami vyplněnými velmi drobnými nedokonalými krystalky křišťálu. Krystaly křemene jsou zde sami o sobě vzácné, ale v tomto kameni byla ještě jedna zajímavost - kromě hematitu zde byly také čočky grafitu, který z lokality ještě není popsán, takže se možná jedná o jediné vzorky tohoto minerálu na lokalitě. Dále jsem nalezl pěknou záhnědu a ještě balvan pegmatitu. V pegmatitu ale nic zajímavého nebylo.
   No na Moravici se vždy rád podívám, ale nachlazení vzalo za své a tak jsem byl rád, když pro mě táta přijel. První letošní výprava na Moravici tedy dopadla poměrně dobře. Už se ale těším na léto až se tam zase podívám...


FOTO = Lokalita
FOTO 1Kyanit
FOTO 2 = Záhněda
FOTO 3 = Čočka limonitu v křemeni
FOTO 4 = Grafit v křemeni
FOTO 5
Grafit v křemeni
Jakub Mysliveček ©