minj
Lokality


Moldava
(den konání 7.8. 2012)

stena
Stěna s odkrytou fluoritovou žilou Josef I.


   K ránu to sice s počasím nevypadalo nijak růžově, ale nakonec se vyčasilo, takže jsme vyjeli na Moldavu. Na Moldavu se chci podívat už rok, ale jelikož je trochu dál od Ústí, tak jsme se sem zatím nijak nehrnuli. S cestou nebyl problém, ale byl jsem naprosto unešený z Krušných hor. Léta kdy zde byly všechny stromy spálené od kyselých dešťů jsou v této části Krušných hor dostatečně dlouho pryč na obnovu lesů, takže zde už nejsou jen pláně, ale i pěkné mladé lesy. No o kráse místní krajiny, ale asi slyšet nechcete, takže k minerálům.
    Zaparkovali jsme u bývalého těžebního areálu žilného systému Papoušek a já se vydal na zdejší největší haldu. Tu jsem ale neměl v plánu moc prozkoumávat, jelikož tu moc možností není. Přesto jsem zde nalezl leštitelné kusy fluorit-baryt-křemenné žíloviny.
baryt
Barytové tabulky v dutině (Moldava - povrchová dobývka Josef I.). Velikost vzorku 44 mm. Detail vzorku.


dul
Bývalý důl nad žilným systémem Papoušek. Na snímku areál dolu, halda a kostel (vpravo).
   Pod haldou jsou dva malebné rybníčky, jejichž hráze budou pravděpodobně zbudované z haldoviny. Přešel jsem přes jednu na druhou stranu, kde se terén opět zvedá. Někde na tomto vrchu měla být stěna povrchové dobývka či jáma na začátku žíly č. 1, která byla těžena štolou Josef. Štola Josef byla pravděpodobně umístěna někde v údolí, kde jsou dnes ony rybníčky. Po svahu jsem chodil asi půl hodiny, než jsem stěnu s pozůstatkem žíly našel. Hned jsem narazil na krystaly barytu (které jsem si ale zapomněl vzít). Asi uprostřed stěny jsem začal kopat. Materiál je zde mnohem měkčí než ve Vrchoslavi, ale za to se obtížně dostávají ven větší kusy materiálu. Na samotné dokonale omezené fluoritové krystaly jsem sice narazil, ale kvalita a rozměry nic moc. Největší odpadlá krychle měla cca. 1 cm. Více než fluoritu tu bylo ale barytu.


   Ten zde tvoří i žíly, kde naprosto převládá nad ostatními minerály. Nějaké baryty mám, ale také to není nic moc. Třetím nalezeným minerálem byl samozřejmě křemen. Ten zde tvoří varianty křemen, křišťál a světlý ametyst. Na jednom větším kameni jsem našel dutinu velkou asi 15 cm, místy s nepoškozenými krystaly v masivním křemeni. Nějaké vzorky jsem ale získal. Nakonec jsem ještě vysekal nějaké baryty ze stěny a už jsem se vracel k autu.
   Možnosti sběru zatím po jedné výpravě hodnotit nebudu, ale prozatím můžu říct, že jsou poměrně příznivé. Jediné co se mi vůbec nelíbilo bylo vysekávání ze stěny, nad kterou byl převis z velmi rozpadavého materiálu - příště si beru pro jistotu helmu...
kremen
Drůza křišťálu (Moldava - povrchová dobývka Josef I.).
Velikost vzorku 68 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Jaspis v křemen-fluoritové žílovině
FOTO 2 = Baryt
FOTO 3Baryt
FOTO 4Barytové tabulky v dutině
FOTO 5
Drúzka křišťálu
FOTO 6Drúza křišťálu
Jakub Mysliveček ©