minj
Lokality

 Mineralogie 

Košín u Tábora
(den konání 3.3. 2012)

kosin
Pole s výskytem krystalovaného křemene.


   Konečně přišly jarní prázdniny, a tak jsme se s rodiči vydali opět na jih Čech - na Lipensko. Okolo Lipna ještě stále leží sníh, ale z nižších poloh, jako je například Křemžská kotlina, již sníh slezl. První lokalitou, kterou jsem navštívil, byla obec Košín u Tábora, kde jsme se zastavili cestou, a kde se nacházejí křemenné žíly s křišťály nacházející se na polích. Asi hodinu jsem zde chodil po zarostlém nezoraném poli naprosto bez šance něco najít. Po půl hodině hledání jsem přešel na druhou stranu silnice, kde bylo pole zorané, ovšem opět jsem nic nenašel. Hold z nezoraného pole nic nebude...





Korosecký Dvůr, Červený mlýn u Křemže
(den konání 5.3. 2012)


vltavin
Můj první "polní" vltavín.
   V pondělí jsme vyrazili směr České Budějovice na lokality vltavínů a lokality v Křemžské kotlině. Pro tentokrát jsem chtěl zkusit hledání starým osvědčeným způsobem - pochůzkou po poli. Ze satelitních snímků jsem měl vytipované výborné pole plné štěrkopísku a jak jsem doufal i vltavínů. Při příjezdu k obci Korosecký Dvůr jsme zaparkovali a já se vydal na pole. Bohužel pole nebylo zorané a navíc se ze zajímavých štěrkopísků vyklubala rozdrobená rula velmi podobná té, na kterou jsem se již jednou načapal v létě 2011 u Vrábče. Neztrácel jsem zde můj velmi drahocenný čas (na obě dvě dnešní lokality jsem měl jen 3 hodiny) a ihned jsem se vydal směr Vrábče zastávka. Cestou jsem narazil na velmi zajímavé pole plné oblázků křemene přesně takové, jaké jsem hledal.


   Bohužel jsem si nechal gumáky v autě, takže jsem nastoupil na pole v "městských" botech a jen doufal, že se nebudu bořit. Písčité podloží mě nakonec zachránilo. Procházel jsem pole s očima upřenýma k zemi. Pole bylo zorané pravděpodobně již od podzimu a na každém metru zde byly vidět mladší či starší řady stopy nepřetržitě směřující nahoru a dolu, takže pole bylo totálně prochozené. Moc velké naděje jsem si nedával, ale byla to zatím moje největší šance najít pěkný vltavín. Při prozkoumávání jsem měl neodolatelnou chuť si zde kopnout do země, jelikož jsem sebou měl i můj malý krumpáč, ale řekl jsem si "Nejsem nelegální kopáč!" a už jsem na to nepomyslel.


   Asi uprostřed pole jsem objevil malý střípek naprosto plochého vltavínku (tloušťka v nejširším místě je asi 2,2 mm). Vyfotil jsem si ho v zemi a pak už jsem se jen kochal tou krásnou zelenou barvou (pravda v tomto vltavínu ne moc výraznou, ale díky své tloušťce se bude skvěle pozorovat pod mikroskopem). Zavolal jsem rodičům, jestli by mi nechtěli jít pomoct a za 10 minut tu byli i se psy. Táta našel pět zelených střepů od flašky (zase se někdo bavil rozbíjením zeleného skla na vltavínové lokalitě) a nechal toho. Mamka ale procházela pole dál. Já jsem mezi tím došel až ke konci pole, kde se začaly objevovat jiné typy hornin včetně zvětralých serpentinitů, a kde jsem také našel několik oranžových opálů (zajímavé na to, že vltavínová část a opálová část pole byly od sebe jen asi dvacet metrů).     vltavin
Vltavín ve tvaru kapky se dvěma většími prohlubněmi (Korosecký Dvůr). Velikost vzorku 35 mm.
Váha 3,6 gramu.


klet
Pohled na Kleť z lokality
Červený mlýn.
   Poté jsem se již vrátil a když jsem se setkal s mamkou, tak jsem jí ukázal můj střípek. Mamka se vracela jinudy než já (nebudu říkat kudy...). Asi po minutě co jsme se rozdělili, jsem konečně našel pěkný vltavín. Měl jsem hroznou radost a samozřejmě jsem si nemohl nechat ujít zvolání: "Mam!" Jeho váha je 1,9 gramu a je větší než předchozí placička. No dál už jsem žádný vltavín nenašel, ale mamka našla ještě větší a opět placatý vltavín (tloušťka asi 5 mm, váha 3,45 gramu). Ještě jsem si očistil boty a už jsme jeli do Křemžské kotliny.

   V Křemžské kotlině jsem měl původně v plánu navštívit lokality Šlap, Červený mlýn a pak jít pěšky na lokalitu Stupná. Na těchto lokalitách se vyskytují moc pěkné vzorky ledvinitého goethitu a další minerály. Rodiče mě vysadili u lokality Červený mlýn, kde jsem také nakonec zůstal, jelikož na poli bylo množství pěkných opálů hezčích než na lokalitě Bohouškovice, která je dnes téměř vysbíraná.


   Vzorek ledvinitého goethitu jsem našel jen jediný a to ještě spíše dokumentační. Opálů zde ovšem bylo dost, a tak jsem si zde hodinu a půl hledal opály a brodil se v bahně (tentokrát již v gumákách). Sbíral jsem hlavně červenožluté a klasické bílé opály. Téměř v každém opálu byly přítomny také dendrity wadu a dokonce jsem našel i jeden pěkný zelený opál. Nakonec jsem se ještě chtěl zajít podívat na vedlejší pole Šlap, ale rodiče se už vrátili a už jsem nemohl dále vyjednávat o čase. Přezul jsem se, nastoupil jsem do auta a jeli jsme domů na Lipno. Dnešní den byl pro mě dosti úspěšný, ikdyž to samozřejmě mohlo být lepší, ale také horší, takže spokojenost.

P.S   Jen kdyby toho času bylo víc …
opal
Mléčný opál s dendrity
(Červený mlýn).
Velikost vzorku 76 mm.


EDIT 2023:

   Nalezené vltavíny mají váhy 1.90 g a 3.45 g. Nejmenší kámen jsem později někomu věnoval, takže jej již nemám a nevím kolik vážil.


FOTO = Lokalita Košín
FOTO = Lokalita Korosecký Dvůr
FOTO = Lokalita Červený mlýn
FOTO 1Vltavín se zachovalými hrbolky a jehlicemi lachatelieritu
FOTO 2 = Vltavín ve tvaru kapky se dvěma většími prohlubněmi
FOTO 3Obecný opál z vltavínového pole
FOTO 4Mléčný opál s dendrity
FOTO 5
Dokumentační vzorek goethitu
FOTO 6Mléčný opál
FOTO 7 = Růžový opál
FOTO 8 =
Velice pěkný zelený opál
FOTO 9 = Oranžovohnědý opál s dutinou chalcedonu
FOTO 10 = Zajímavý opál přecházející v opál se žlutým nádechem  




Jakub Mysliveček ©