minj
Lokality


Milence
(den konání 20.8. 2011)

vzorky
Vydobyté vzorky.


   Konečně! Jen tak by se dala popsat dnešní výprava. Vydal jsem se totiž na lokalitu křemene a křišťálu známou jako Milence. Na této lokalitě jsem byl naposledy před rokem a nebyl jsem zde tak úplně spokojen, ale stačilo mi to.
Celý rok jsem se sem hrozně těžil a zřetelně si vybavuji, když jsem jedno chmurné ráno začátkem listopadu minulého roku seděl ve školní lavici, u tabule řádila naše třídní v hodině matematiky a já jsem byl duchem zpět na konci prázdnin v Milencích a kopal jsem křišťály. Dnes mé čekání konečně skončilo.
Ráno kolem desáté hodiny jsme přijeli na lokalitu. Obloha byla bez mráčku, což tu už dlouho nebylo. Lůmek je obrácen na západ, takže zde byl příjemný stín.
konecne
Konečně jsem obnažil poruchovou zónu s dutinami křemene.


kremen
Žíla křemene.
   Tentokrát jsem si sebou přinesl pořádné náčiní. Tedy "pořádné" náčiní. Měl jsem svůj malý krumpáč a skládací lopatku, ale stále více než loni. Těšil jsem se sem tak, že dokonce při cestě na Železnorudsko jsem to nevydržel a na půl hodinky jsme se zde zastavili, abych okouknul stav lokality. Lokalita byla téměř ve stejném stavu jako když jsem ji loni opouštěl. Jen můj výkop byl mírně zarovnán díky dešťům. Nejdříve jsem prošel velkou haldu, kde jsem sbíral omyté krystaly a kde jsem na větších kamenech hledal žilky s křemenem. Za hodinku jsem prošel celou haldu a vzorků jsem měl kolem dvaceti. Kvalitou ale nic moc. Při ukládání vzorků přišla bábrdle a sedla si vedle mě na můj bývalý výkop.
Chvíli jsem přemýšlel, kde začnu kopat, protože většina míst je už překopaná. Nejdříve jsem odházel nějaké větší kameny z výkopu Hofmanových, abych si zde usnadnil pohyb a nakonec jsem "zaťal" krumpáč do hrubozrného štěrku.


   Hlína, jíl, křemenná hornina a občas nějaký ten krystal křišťálu do 3 cm létaly všude okolo. Stejně si ale myslím, že až zaprší, tak se z vykopaného materiálů zablyští desítky krystalových ploch obalené hlínou, jílem a pískem. Po necelé hodince bábrdle odešla a já začal nácházet více volných krystalů. Když jsem odházel asi metr krychlový materiálu svou malou lopatkou, konečně se objevila nepřekopaná křemenná hornina.
Co jsem ale nechtěl byl zával, takže jsem kopal znova. Naštěstí zával odhalil lomovou stěnu s několika velkými dutinami. Konečně jsem odhalil poruchovou zónu, kde se nacházejí dutiny s křemenem a křišťálem. Chvíli trvalo než jsem si udělal dostatek prostoru abych se tam vešel a konečně jsem začal dobývat horninu kladivem a majzlíkem.
   Za chvíli se objevil velký uvolněný křemenný kámen, který jsem vyndal z dutiny. Na jeho zadní straně se na mě usmívaly špičky křemenů čnících z dutiny křemene.
kremen
Kolekce krystalů a drůz křemene a křišťálu (Milence).
Velikost největšího krystalu 35 mm.


kremen
Nejhezčí nalezená drůza křemene a křišťálu (Milence).
Velikost vzorku 50 mm.
   KONEČNĚ!!! Po třech hodinách kopání a dobývání jsem našel první dutinu s krystaly. Krystaly měli max. 2,5 cm a některé byly zakončeny jako křišťál. Opatrně jsem dutinu preparoval, přičemž se objevovali stále další menší dutinky. Nakonec jsem hlavní dutinu dostal v celku ven, ještě s jednou dutinou, takže celkem tři velké vzorky a několik menších + drůzky, které preparování nevydržely (ty jsou paradoxně nejhezčí).
V jedné z menších dutin jsem objevil velmi zajímavý nález - tabulkovitý krystal křišťálu! Nikdy dříve jsem něco podobného neviděl. Pokoušel jsem se i vydobýt druhou polovinu dutiny, která na mě jako první vyskočila. Ta byla ale až ve velké dutině v hornině, kam se těžko dostávalo. Nakonec jsem jí ale vydobyl, bohužel ne v celku, takže mám pár menších vzorků.
Nakonec jsem vyfotil lokalitu a umyl jsem si nářadí v malé nádržce pod haldou. Po pěti hodinách jsem konečně balil a moje záda mi děkovala, že je už konec. Snad se sem ještě jednou než odjedeme podíváme, protože by byla škoda té odkrývací 2 hodinové práce. S nálezy jsem ale spokojen a opět dodávám KONEČNĚ!!! ;)


FOTO = Lokalita
FOTO 1Drůza křemene a křišťálu
FOTO 2Drůza křemene a křišťálu
FOTO 3 = Nejhezčí nalezená drůza křemene a křišťálu
FOTO 4Kolekce krystalů a drůz křemene a křišťálu
FOTO 5Krystal křemene
FOTO 6Krystal křišťálu
FOTO 7 = Největší nalezený krystal křemene
FOTO 8 = Největší a nejhezší nalezený křišťál
FOTO 9 = Křemen, křišťálJakub Mysliveček ©