minj
Lokality


Teplická burza + Krupka - Vrchoslav
(den konání 10.9. 2011)

burza
Hlavní chodba teplického gymnásia a dnes také část teplické burzy.


   Dnes se konal druhý ročník amatérské burzy minerálů a zkamenělin v prostorách teplického gymnázia. Původně jsme zde chtěli vystavovat, ale nakonec jsme se rozhodli, že si přispíme a po burze někam vyrazíme. Burza byla opět jako loni velice povedená. Vstupné bylo symbolických 20 Kč. Tentokrát byla burza trochu větší než naposled. Bylo zde k vidění mnoho minerálů z celého světa (ale nejvíce ze severních čech) a několik desítek zkamenělin (dokonce se zde prodával i mamutí kel). Já jsem hledal minerály z lokalit Nová Ves u Křemže, Písek, Dražice a Vrchoslavi. Z Nové Vsi a Písku, jsem zde bohužel žádné vzorky neviděl, ale z Dražice zde několik záhněd bylo. Koupil jsem si jeden klasický vzorek z této lokality. Dále jsem koupil markazit z dolu Bílina a dva vzorky fluoritu z Vrchoslavi, kam jsme po burze chtěli zajet. Když jsme viděli tolik nádherných vzorků z Vrchoslavi, bylo jasné, že všechny nemůžou pocházet ze štoly 5. květen, do které se nedá dostat. zahneda
Koupená záhněda (Dražice).
Velikost vzorku 51 mm.


fluorit
Asi nejlepší vzorek fluoritu narůstající na křemen z propadliny
(Vrchoslav - propadlina).
Velikost největší krychle 5 mm.
   Po burze jsme zamířili směr Vrchoslav. V Krupce byly nějaké objížďky a bábrdle, která byla už tak dost naštavaná, to nekompromisně vzala přímo přes střed Krupky skrz zákazy. No za pět minut jsme byli na pile Vrchoslav. Nejdříve jsme se vydali k propadlině, kde jsem naposledy našel fluoritové žíly. Po výstupu jsme slanili do propadliny a začali kopat. Několik vzorků fluoritu zde bylo, ale většinou jen žílovina s křemenem vhodná k broušení. Krychle fluoritu byly celkem vzácné a většinou byly porosté křemenem s limonitovými povlaky. Po necelé hodince kopání jsme se vydali k druhému místu, které jsem si vytipoval při poslední návštěvě. Tentokrát zde nikdo nebyl, takže jsme si to tu prošli. Už nad dobývkou byly pěkné vzorky s dokonalými krychlemi fluoritu. Nejdříve jsme s Martinem váhali, zda se spustit dolu. Dominik byl ale tak nadšený, že to nevydržel a slanil dolu. Hned když slezl začal vykřikovat, že jsou všude kolem super vzorky.


   Přistavil nám žebřík a Martin se vydal také dolů. Já jsem dával pozor, kdyby se něco stalo, tak abych zavolal pomoc. Dole nebyli ani 5 minut a už měli spoustu vzorků. Nakonec jsem to nevydržel a slezl dolů také.
   Byla tu zima a vlhko, ale vzorků krystalového fluoritu zde bylo všude spousta. Nanosili jsme všechny pěkné ukázky na jedno místo. Když jsme jich už měli dost vylezl jsem a hodil ostatním tašku na vzorky. Vytáhli jsme asi dvě tašky vzorků a asi desítku velkých kamenů. Potom už jsme si jen rozebírali a opracovávali skvělé vzorky. Všechny vytažené vzorky byly pouze již vykutané někým jiným před námi, ale i přes to máme pěkné vzorky.
vyrad
Martin rozebírá nalezené vzorky fluoritu.


fluorit
Můj nejlepší nalezený vzorek fluoritu (Vrchoslav - dobývka).
Velikost největší krychle 13 mm.
   Nejlepší vzorek si našel Dominik, když jako první slezl dolů a velmi riskoval. Jedná se o asi 7 cm geodu vyplněnou tmavě fialovými krychlemi fluoritu o velikostech do 2 cm! Opravdu pěkné. I já s Martinem jsme si ale nějaké ty pěkné vzorečky také vzali. Moje nejhezčí dutina má krychle medového fluoritu asi do 1,5 cm. No nějak jsme ty vzorky naskládali do báglů a potom už jsme se vydali k autu. Bágly byly těžké a my jsme šli co nejšetrněji, aby jsme nezlikvidovali vzorky. No nevím jak ostatní, ale moje vydrželi. Popravdě jsme ani nedoufali, že něco takového najdeme a návštěvu Vrchoslavi jistě brzy zopakujeme. Nejspíš už příští výpravu. Dnešní den se tedy vydařil. Byli jsme na burze, počasí bylo pěkné, nebylo vedro, zažili jsme krušné i vtipné chvilky a máme nádherné vzorky. Co může být lepší...


FOTO 1 = Zakoupený markazit (Doly Bílina)
FOTO 2Zakoupená záhněda (Dražice)

FOTO = Lokalita
FOTO 1Křemenná žíla s železitými křemeny
FOTO 2Fluoritová žíla s krystaly fluoritu a lupínky barytu
FOTO 3Fluorit
FOTO 4Zajímavý vzorek fluoritu narůstající na železité křemeny
FOTO 5Fluorit s fialovými lemy
FOTO 6Asi nejlepší vzorek fluoritu narůstající na křemen z propadliny
FOTO 7 = Pěkný vzorek fluoritu
FOTO 8 = Nejlepší nalezený vzorek fluoritu
FOTO 9 = Nejhezčí drůzička fluoritu
Jakub Mysliveček ©