minj
Lokality


Milence
(den konání 23.8. 2010)

stena
Pohled na sesouvající se stěnu.

   Dnešní den začal šutrácky vskutku nevinně. Šli jsme se totiž projít na Černé jezero. Raději jsem si sebou vzal batoh s kladivem, kdyby náhodou něco, což dělám vždycky. Cestou tam se nic zvláštního nedělo, jen přímo u jezera jsem našel balvan, na kterém byly velké šupiny muskovitu. Při cestě nazpátek jsem se pokusil nějaké šupiny vydobít, ale v rezervaci a navíc s tolika lidmi za zády to prostě nešlo. Řekl jsem si, že někde cestou budou možná další, a tak jsem dával pozor na každý lesknoucí se kámen. Většinou na nich byli ani ne milimetrové krystaly almandinu.
vykop
Můj výkop, který jsem vykopal s pomocí zahradnické motyčky a kladiva...


krystal
Zajímavý krystal křemene obrostlý menšími krystalky.
   U jednoho takového kamene jsem našel pár krystalů almandinu v mnohem větších rozměrech. Bábrdle šla napřed a já jsem začal prozkomávat okolí. Zjistil jsem, že almandinů dosahující rozměrů 2 - 5 mm je zde opravdu spoustu. Najít nějaký větší chce nutnou dávku štěstí, ale jsou tam, protože jsem jich pár našel rozbitých. Dále se ve svoru s granáty vyskytují max. centimetrové krystaly skorylu a o něco větší krystaly andalusitu.


   Podařilo se mi ale nalézt i více skorylů u sebe a to na křemeni nebo kontaktu mezi křemenem a svorem. Dokonce i jeden vzorek velkých asi 5 cm krystalů andalusitu, bohužel sběratelsky moc nezajímavých. Možná, že se zde najdou i další minerály. Konečně jsem tedy našel svojí první lokalitu.
krystal
Naprosto čirý krystal křišťálu.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Kolekce několika malých vykopaných křemenů a křišťálů
FOTO 2 = Křemenná drůza
FOTO 3 = Naprosto čirý křišťál
FOTO 4Krystal křišťálu
Jakub Mysliveček ©