minj
Lokality

 Mineralogie 

Krupka - Knöttel
(den konání 18.9. 2010)


zwickenpinge
Zwickenpinge a Dominik v pozadí.

   Na víkend mělo být pěkné počasí, a tak jsem se dohodl s Dominikem na výpravě do Krupky. Krupka je nejstarší důlní obec v ČR a je známá především štolami Starý Martin, Nový Martin, 5. květen, Barbora, Prokop a mnohé další. My jsme chtěli navštívit okolí štoly Prokop, která patří společně se štolou Barbora mezi mladší štoly nacházející se nad Bohosudovem (původně Knöttel) a z hlediska geologického mezi molybdenit - živcový důl. Počasí se vydařilo, a tak stačilo jen připravit batoh a vyrazit. Cestou jsme nabrali Dominika a když jsme v Krupce zaparkovali u lanovky, tak bylo už nádherné počasí. Pozor!, parkoviště je placené a místní "vyběrač daní" je dosti nevrlý.     propadlina
Jedna z typických malých propadlin.


malachit
Malachit, azurit a fluorit
(Krupka - Zwingelpinge)
   Vydali jsme se do značného stoupání lesem po pravé straně lanovky směrem ke štole Prokop. Občas zde projeli bikeři, kteří zde podnikají adrenalinové sjezdy z Komárky, takže si dávejte pozor ať vás nesrazí. Jelikož jsme pořádně nevěděli, kde se štola Prokop nachází, stoupali jsme do kopce dost dlouho a hledali jakoukoliv haldu. Brzy jsme narazili na propadliny, kterých je zde opravdu požehnaně, a které se propadly stropem do štol. Stoupali jsme dál a cestou nacházeli nepříliš pěkné fluority.


   Potom jsme prošli kolem malého dřevěného domku, od kterého vede cesta kolem malé skalky, a po které se dostanete až na velkou přebranou haldu (Zwickenpinge), kde se dají celkem snadno najít malachity, azurity, povlaky fialového fluoritu a sem tam nějaký ten menší krystal křemene. Hledat zde nějaké pěkné fluority je ale zbytečné, protože je to zde absolutně přebrané. Lepší je vydat se ještě víc do kopce, kde jsou další haldy, kde se nacházejí pěkné vzorky. Navigace je poměrně obtížná, protože cest je zde spoustu a hald je v lese také dost. molybdenit
Molybdenit na křemeni
(Krupka - štola Prokop)


fluorit
Nejhezčí a největší z nalezených fluoritů. Větší krychle má 5 mm
(Krupka - štola Prokop)
   My jsme narazili na jednu menší haldu tvořenou hlavně křemenem, a která byla opravdu bohatá. Nacházeli jsme molybdenity, které zde byly naprosto všude. Dále jsme našli krystaly křemenů, křišťálů a obzvláště hezké 1 - 5 mm velké krychle fluoritů. Hlavně poslední nalezený fluorit byl obzvláště velký a hezký. Mezi vzácnější nálezy patří asi milimetrové krystaly černého antozonitu. Jistě se sem ještě podíváme a prozkoumáme i haldy štoly Barbora.


EDIT 2022:

   Tato první výprava do Krupky pro mě byla velkou změnou, jelikož jsem vlastně poprvé sbíral rudní minerály a seznámil se s tímto velmi zajímavým hornickým prostředím. Zajímavostí je to, že původně bylo na serveru mapy.cz uvedena špatná poloha štoly Prokop (byla na místě štoly Barbora) a chyběli jakékoliv další objekty. Až časem postupně vše přibylo díky mým stránkám (někdo si to asi přečet la doplnil) a následně z popisu těchto míst zmizely i odkazy na mé stránky a byly nahrazeny jinými weby. Místo kde jsme našli malou haldičku s fluority a antozonity je ve skutečnosti malá oblast mezi štolou Prokop a Prokopským pněm.


FOTO = Krupka - Knottl
FOTO 1Krystal křišťálu, na který narůstají fluority a dole molybdenit
FOTO 2Molybdenit na křemeni
FOTO 3 = Azurit
FOTO 4Malachit a azurit
FOTO 5 = Nejhezčí a největší z nalezených fluoritů
FOTO 6 =
Velice malé černé krystaly antozonitu na křemeni




Jakub Mysliveček ©