minj
Lokality


Bertino údolí, Mariánská skála
(den konání 26.5. 2010)


kalcit
Kalcit nalezený na zbytcích hald středověkých štol (Bertino údolí).

   Ve škole jsme dostali na středu volno kvůli maturitám, a tak jsme se s Dominikem dohodli, že někam zajdem na šutry. Nakonec jsme zvolili Bertino údolí, kde se dříve dolovalo stříbro, a kde jsou dodnes patrné haldy. Sešli jsme se tedy u hlavního vchodu v Důlcích. Dominik ozbrojen kuličkovkou jako vždy... Hned za vstupem do údolí teče malý potůček ze shora ze svahu. Kousek od pramenu je jedna haldička, kterou jsme prozkoumali a našli nějaký kalcit. Potom jsme pokračovali dál, ale nakonec jsme se rozhodli, že se vydáme do Mariánského lomu. natrolit
Kalcit a natrolit ve fonolitu
(Mariánská skála).


apofylit
Apofylit, opál (Mariánská skála). Velikost vzorku 223 mm.
   Když jsme ale přišli nad lom, tak se Dominik zarazil a povídá : "Tady byla cesta!". Jenže cesta byla fuč (asi jí odstřelili), takže jsme šli kolem zoologické zahrady až jsme došli k vagonu hlídače lomu. Dominik říkal, že když tu byl minule, tak tu byl pes, ale tentokrát tu nebyl absolutně nikdo. Prošli jsme bez povšimnutí, ale stále jsme se dívali kde jsou  dva dělníci, které jsme viděli od odstřelené cesty, ale teď někam zmizeli. Chtěli jsme se někoho zeptat, jestli můžeme do lomu, ale nikde ani noha. Došli jsme až k drtičce kamenů, kde jsme našli nějaké natrolity, apofylity a kalcity. Bohužel až na jeden velký apofylit s opálem žádné sbírkové kousky.


   Potom jsme se rozhodli, že se vrátíme, ale kde se vzalo tu se vzalo auto hlídače a pes v boudě. No vyškrábali jsme se na svah nad vagonem a dostali jsme se zpátky na cestu do lomu odkud jsme přišli. Schovali jsme nalezené kameny a vydali se za hlídačem zeptat se ho na vstup do lomu jako, že jsme zrovna přišli. Pes začal zuřivě štěkat, ale naštěstí to bylo jen štěně a hlídač vyšel z vagonu. Zrovna telefonoval a měl dobrou náladu. Počkali jsme než dotelefonuje a potom jsme se ho zeptali, jestli nás pustí do lomu. Bohužel chtěl povolení, takže nám to nevyšlo. Vzali jsme si své kameny a šli. Dominik se pak vrátil domu a já jsem ještě udělal průzkum té haldy v Bertině údolí. Našel jsem daší, ale hezčí kousky kalcitu a nejspíš i kus zoxidovaného stříbra. Potom jsem se vrátil domu i já.


FOTO 1 = Kalcit s natrolitem nalezený v Mariánském lomu.
FOTO 2 = Kalcit z Bertina údolí.
FOTO 3 = Možná oxidované stříbro.
Jakub Mysliveček ©